Як подолати йод-дефіцитні захворювання?
- Останнє оновлення: 31 липня 2014
- Перегляди: 1445
За данними ВООЗ, патологічні стани, що викликані дефіцитом йоду, займають третє місце у списку 38 найбільш поширених неінфекційних захворювань людини. Недостатність йоду призводить до тяжких наслідків на всіх етапах розвитку організму людини.
Зумовлений недостатністю йоду дефіцит тріодних гормонів у плоду і в ранньому дитинстві може призвести до незворотного зниження розумового розвитку, і, як наслідок, навіть призвести до кретинізму. Від дефіциту йоду страждає не тільки мозок дитини, але і його слух, здорова памʹять і мова. У йод-дефіцитних регіонах у жінок порушується репродуктивна функція. Таким чином, існує цілий ряд захворювань, які представляють серйозну загрозу для потенціалу здоровʹя мільйонів людей, які проживають у йод-дефіцитних регіонах. У звʹязку з цим у 1981 роцы термін «ЗОБ» був замінений на «йод-дефіцитні захворювання». І саме йодована сіль є одним з найдешевших і найдоступніших засобів профілактики цих захворювань.
Найбільшим виробником кухонної йодованої солі в Україні є державне підприємство «Артемсіль». Йодована сіль, що випускається підприємством, відповідає вимогам відповідних стандартів України, а також країн СНД, нормам міжнародного стандарту з кухонної йодованої солі.
Сіль кухонна йодована є одним з найдешевших, але дуже дієвих засобів подолання йодованої недостатності населення України. Сучасне обладнання, високий рівень технології, тісна співпраця з організаціями ЮНІСЕФ допомогли впровадити на підприємстві передовий досвід з усього світу по збагаченню соляної сировини йодом, що гарантує чудові споживчі та якісні характеристики продукції.
На даний момент у виробництві застосовується «мокрий» метод внесення збагачувальної добавки. В якості йодуючої добавки використовуються йодат калію, який не надає солі стороннього смаку та запаху, тому сіль з його додаванням можна використовувати для засолення овочів. Йодат калію також зберігається при термічній обробці їжі. Термін придатності до споживання зріс до 9 місяців з дня виготовлення. Обсяг виробництва йодованої кухонної солі на підприємстві зростає з кожним роком і склав у 2013 році – 1658,6 тис. тонн.
Окрім України ДП «Артемсіль» відвантажує йодовану сіль на Росію, Грузію, Республіку Білорусь, Казахстан, Азербайджан, Литву, Вірменію, Румунію, Сербію, Угорщину. Загальний відсоток йодованої солі, який відправляється на експорт, складає приблизно 85% від загального обсягу виробленої йодованої солі.
Витрати на виготовлення йодованої солі приблизно на 7% більше, ніж виробництво рядової солі 1-го помелу. За співвідношенням ціна/якість сіль кухонна йодована виробництва ДП «Артемсіль» повною мірою задовольнить найвимогливіших покупців.
Олександр Вільховенко, начальник відділу маркетингу ДП «Артемсіль»